Jak experti z České národní banky, tak i Česká policie se shodují na tom, že padělání bankovek nezažívá v současné době v Čechách zrovna slavné období. Soudě alespoň podle toho, že počet nově objevených falešných bankovek dlouhodobě nestoupá. To ovšem neznamená, že vám nehrozí riziko.

Proto je dobré vědět, na co si dát obzvláště pozor. Pokud žijete např. v představě, že nejrizikovější jsou bankovky s nejvyšší nominální hodnotou (tzn. v hodnotě 5000 Kč), tak se pletete. Od roku 2003 a 2004 se totiž k nejrizikovějším řadí bankovka v hodnotě 500 Kč. Na druhém místě se pak standardně objevuje tisícikoruna. Pravděpodobnost, že padělek objevíte na první pohled, přitom výrazně klesá. Leopold Surga, náměstek ředitele sekce peněžního a platebního styku České národní banky, v rozhovoru pro časopis Bankovnictví uvedl, že je to způsobeno lepším technickým vybavením, které padělateli umožňuje napodobit i na první pohled rozpoznatelné ochranné prvky.

ZÁBAVNÍ PRŮMYSL A HYPERMARKETY

Leopold Surga se také pozastavuje nad tím, že vynaložená práce padělatelů je často trapně zbytečná, protože pokladníci jsou leckdy ochotní například za hologram považovat kus nalepeného staniolu. Právě malá pozornost pokladníků pomáhá padělatelům uspět, protože drtivá většina padělků jsou reprodukce zhotovené na barevných kopírkách nebo inkoustových tiskárnách. Výjimkou nejsou ani falzifikáty nakreslené rukou. Je to kuriózní, ale i takové podvrhy někteří pokladníci vezmou.

Je důležité zmínit, že padělatelé si pro umístění svých falzifikátů vybírají lokality, kde se shromažďuje velký počet lidí. Pokladníci proto nemohou bankovce věnovat dostatečnou pozornost. Druhým nejčastějším místem pro umístění falzifikátů jsou automaty, které přijímají bankovky nebo mince (prodejní, hrací, výherní).

Za zmínku stojí i fakt, že padělání peněz nepřichází jen ze strany organizovaných týmů, ale v nemalé míře se ho dopouští i mladí lidé do 18 let, kteří si chtějí vyzkoušet kvalitu svého technického počítačového vybavení. Legendární je příběh dvou kluků, kteří vyrobili falešnou bankovku z reklamního letáku a použili ji k zaplacení cigaret v trafice.

JAK SE BRÁNIT?

Rada na to, jak se bránit, by mohla znít jednoduše - dávat pozor. Jenomže to už samo o sobě nestačí. Jednou z nezbytností v tomto oboru je i kvalitní vybavení pokladen a přepážek, které přicházejí s penězi do styku.

Kromě pokladen, kterým se v tomto časopise věnujeme i na jiném místě, stojí za pozornost třeba to, že díky větší konkurenci výrobců klesly ceny i dalšího vybavení, které jsme dříve považovali za vhodné pouze pro bankovní instituce.

Jedním z takových přístrojů jsou například počítačky peněz, a to jak papírových, tak i kovových. A proč má smysl do počítaček investovat? Důvodů je celá řada - od těch pragmatických (mohou zkrátit čas nezbytný pro zpracování požadavků klientů) až po tu drobnost, že nové přístroje jsou již vybavené i systémy, které se snaží odhalit falešné bankovky nebo třeba stravenky. Moderní přístroje, jako je např. AccuBanker, který dodává na trh firma Consygen, mají navíc nastavitelný i způsob kontroly. Můžete se tedy rozhodnout, zda budete spoléhat na ultrafialové světlo nebo na magnetismus (vhodné hlavně pro platby v eurech či v USD).

Je dobré také připomenout, že doba, kdy jste museli s počítačkami pracovat pouze v kanceláři, je také pryč, protože dodavatelé dnes už zcela běžně nabízejí přenosné stroje. To se netýká pouze počítaček bankovek, ale i kovových mincí. Ostatně jednou z největších výhod těchto přístrojů je, že peníze samy rozdělí podle jejich hodnoty.

STROJE NA KONTROLU

Jeden z největších dovozců bankovní techniky, společnost Consygen, se vedle počítaček peněz zaměřuje i na přístroje, které sledují pravost peněz. Jedním z nejoblíbenějších strojů pro ověřování pravosti je detektor bankovek, založený na kontrole peněz prostřednictvím UV světla. Díky tomu, že v současné době není už problém zajistit dostatečně silný zdroj světla, začaly podobné přístroje využívat i v supermarketech a také v malých obchodních místech.

Pokud považujete investice do přístroje pro kontrolu bankovek na principu UV světla za zbytečně velké, nemá vás asi ani cenu přesvědčovat o alternativní metodě založené na využití infračerveného detektoru. V tom případě by pro vás mohly být atraktivní tzv. chytré tužky, které pro ověření pravosti bankovky využívají chemické reakce. Obsluha přejede bankovku tužkou a pokud na ní nezůstane barevný proužek, tak je vše v pořádku. Nevýhodou tužek je, že zdržují odbavování zákazníků, protože test trvá o něco déle než testování výše uvedenými metodami.


Připraveno ve spolupráci s časopisem Zona